Anna Staszewska – Każdy by się chciał powiesić

Anna Staszewska
„Każdy by się chciał powiesić”
Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2011
ISBN 978-83-7386-402-3, Wydanie I
Format: 125 x 195 mm, 200 stron, oprawa miękka
cena detaliczna: 24,99 zł
data premiery: luty 2011

„Każdy by się chciał powiesić”, debiutancka powieść Anny Staszewskiej, to pełna humoru, zwariowana opowieść o walce z przytłaczającą codziennością, w której stawką jest osobiste szczęście. Kobieta, balansująca między ołtarzem, a kozetką u psychoterapeuty, próbuje ułożyć sobie życie, wbrew denerwującym okolicznościom, na które składają się: własna, skomplikowana osobowość, toksyczna mamusia, okropny były mąż i odchyleni od normy przyjaciele, co staje się przyczyną wielu zabawnych zdarzeń i przewrotnych konwersacji.

Joanna, kobieta po trzydziestce i po przejściach (jest rozwódką i samotną matką), powtórnie wychodzi za mąż. Obezwładniona lękiem przed tak ważną decyzją, przewrażliwiona po traumatycznych przejściach z pierwszym małżonkiem, ląduje na kozetce u psychoterapeuty. Choć jej świat na pozór wygląda na istną sielankę (ma zakochanego w sobie po uszy narzeczonego, fajnych synów, rodzinę i wierne grono przyjaciół, przed nią ślub i romantyczna podróż do Włoch), jej wyostrzone stresem zmysły podsuwają jej nowy, niepokojący obraz dobrze znanej rzeczywistości, przyprawiając ją o nerwicę. Wychodzi na to, że codzienny, telefoniczny kontakt z matką to najbardziej toksyczna relacja w jej życiu, przyjaciele to popaprańcy i wariaci, narzeczony jest zbyt dobry, by można mu było wierzyć, a były mąż i była teściowa to cienie przeszłości, od których nie można się uwolnić i które wciąż powracają w nowych, przerażających odsłonach. Gdy do tej, mocnej już mieszanki, dodać niewiarę w siebie, kompleksy i ogólne poczucie, że coś nie gra – koktajl o nazwie „sfrustrowana kobieta współczesna” jest gotowy.

„Każdy by się chciał powiesić”, pełna wisielczego humoru i terapeutycznego dystansu do rzeczywistości, jest jedną z tych współczesnych powieści dla kobiet, które dowcipem neutralizują życiowe smutki i niepowodzenia. Menażeria niepospolitych postaci i wręcz nieprawdopodobne przygody bohaterki i jej przyjaciół (z których większość zdarzyła się naprawdę!), czynią z książki świetną zabawę i antydepresant w jednym. Dominujące w książce konwersacje, zabawne i groteskowe, z użyciem wielu barwnych słówek, przywodzą na myśl rozmowy na sesjach terapeutycznych, ale są z pewnością zdecydowanie zabawniejsze.

O AUTORCE

Anna Staszewska (ur. 1969) większość życia spędziła w Milanówku. Z wykształcenia instruktor teatralny, przez całe dorosłe życie prowadziła zajęcia teatralne z młodzieżą, między innymi w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Intelektualnie. Jej przedstawienie „Historia miłości”, w którym wystąpiły osoby z porażeniem mózgowym i zespołem Downa, zostało uhonorowane na Przeglądzie Teatralnym Osób Niepełnosprawnych. Próby do tego przedstawienia stały się kanwą filmu dokumentalnego Ireneusza Dobrowolskiego „Historia miłości”. Jako wolny strzelec pisuje do lokalnych gazet artykuły i felietony. Statystowała w filmach, między innymi w „Pianiście” Romana Polańskiego. Prowadziła kawiarenkę artystyczną w Milanówku. Fascynuje ją kultura żydowska, o której przygotowuje książkę. Obecnie mieszka na wsi, niedaleko Chojnic. Wychowuje dwóch nastoletnich synów. Wolny czas poświęca gotowaniu, swojej największej pasji.

Okładki do pobrania:

mała jpg 200 px (45 kB)      średnia jpg 500px (78 kB)
duża jpg 1:1 (458 kB)

Materiały prasowe:

Informacja o książce; info o autorze – w pliku .doc

Fragment książki – w pliku .doc

Duży fragment książki – w formie e-booka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Humor, Książki, Romans. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>