Witold Horwath – Panna Wina

Witold Horwath
„Panna Wina”
Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2011
ISBN 978-83-7386-411-5, Wydanie I
Format: 125 x 195 mm, 352 strony, oprawa miękka
cena detaliczna: 34,99 zł
data premiery: luty 2011

„Panna Wina” Witolda Horwatha to literacko sfabularyzowana, marquezowska w stylu historia młodej kobiety Laury, rozgrywająca się w jednym z krajów Ameryki Środkowej w latach 80. i 90. XX wieku. Malownicze tło, akcja rozpięta między podmiejskimi slamsami a ministerialnymi gabinetami i sądem, pełnokrwiści bohaterowie i barwny język budują opowieść o oczyszczającej i odradzającej sile miłości, która w istocie jest fantazją erotyczną miłośniczki sado-maso o winie i karze, czyli Pannie Winie, Panu Prawo i spankingowej karze chłosty.

Laura Santiliani (Panna Wina) urodziła się i wychowała na Podzamczu, w dzielnicy złodziei i prostytutek w Granada del Mar, mieście na Wyspie Santa Inez, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Jako nastolatka przystaje do młodzieżowego gangu handlarzy kradzionymi autami. Wykorzystując urodę i błyskotliwą inteligencję, obietnicą seksu zwabia młodych mężczyzn do Gaju Świętych, gdzie zostają napadnięci i obrabowani przez jej kolegów gangsterów. Po roku działalności członkowie szajki zostają ujęci i przyprowadzeni przed oblicze prawa, a następnie osądzeni i skazani przez Syriusa Aznara, surowego sędziego, który staje się kluczową postacią w życiu Laury. Kara chłosty, na którą zostaje skazana oraz dwa lata aresztu domowego stają się katharsis dla jej młodego umysłu i serca, a Syrius Aznar jej kołem ratunkowym (Panem Prawo) i miłością jej życia.

„Panna Wina” to opowieść o przemocy, karze, głębokiej przemianie i miłości. Sugestywny styl, przypominający prozę Marqueza, pełnokrwiste postacie, smaczki językowe, w tym wielość stylów (od slangu gangsterskiego półświatka i języka ludzi z nizin społecznych, przez nomenklaturę prawniczą, aż po klasycyzujący heksametr), ujawniają wybitny słuch językowy autora i wyjątkowo rozwiniętą umiejętność kreślenia rzeczywistości za pomocą języka.

Powieść, mimo dosadności języka, scen erotycznych i przywoływanych w rozmowie czatowej seksualnych aluzji sado-maso, nie jest powieścią pornograficzną. Pod kontrowersyjną powierzchnią kryje się głębsze dno – symbolika winy i kary, która niesie oczyszczenie, a także miłości jako siły, która jest w stanie podźwignąć człowieka z najgorszego upodlenia. Choćby była to tylko miłosna imaginacja niespełnionej erotycznie spanky girl.

O AUTORZE

Witold Horwath (właśc. Witold Łagowski) urodził się w 1957 r. w Warszawie. Absolwent polonistyki i psychologi na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Scenariuszowego przy PWSFTiT w Łodzi. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Inna wojna” (1990). Pierwsza powieść „Święte wilki” została nazwana „Złym” lat 90. Rozgłos oraz tłumaczenia m.in. na niemiecki i niderlandzki przyniosła mu powieść „Seans”, przedstawiająca straceńczą miłość Witka do femme fatale – Mileny. Kolejne, również wysoko oceniane książki, to: „Ptakon”, „Ultra Montana” i zbiór opowiadań „Africa Korps”. Horwath jest autorem licznych scenariuszy filmowych, w tym do serialu „Ekstradycja” i „Klan”. Mieszka w Warszawie, na Mokotowie, jego pasje to film, szachy, polityka i kobieca dusza. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Okładki do pobrania:

mała jpg 200 px (45 kB)      średnia jpg 500px (78 kB)
duża jpg 1:1 (458 kB)

Materiały prasowe:

Informacja o książce; info o autorze – w pliku .doc

Fragment książki – w pliku .doc

Duży fragment książki – w formie e-booka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książki, Proza. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>