Wydawnictwo Nowy Świat

każda książka to nowy świat

 

Duch słowiański – Grzegorz Kozyra

 
Luty 2009
ISBN: 978-83-7386-325-5
Liczba stron: 144
Wymiary: 145 x 205 mm

„Duch słowiański” to esej – podróż wewnętrzna po Rosji od czasów Ruryka po rewolucję 1917 roku. Analiza duchowości pewnego narodu, który dzięki wielkim dziełom twórców filozofii, literatury i muzyki przetrwał najgorsze okresy w swojej historii. Przewodnikiem narratora i głównym bohaterem książki jest wybitny pisarz, filozof, publicysta rosyjski Wasilij Rozanow.

Podziel się:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 

Jeden komentarz do “Duch słowiański – Grzegorz Kozyra”

 1.  

  Książka G. Kozyry dała mi możliwość odbycia pewnego rodzaju wędrówki przez historię Rosjan. Myślę, że w pewnym stopniu przejście tą drogą zamierzył dla czytelników sam autor.
  Lektura jest bogata w odnośniki do literatury i muzyki Rosjan. W pełni mogą ją przeżyć i zrozumieć ci, którzy tę twórczość znają. Dla wszystkich innych możliwości recepcji są ograniczone. Niestety sam zaliczam się do tych drugich. Mimo to książkę przeczytałem ze smakiem i czuję się zachęcony, by w miarę możliwości wsłuchać się w Czajkowskiego,
  Rachmaninowa, Musorgskiego.
  Do literatury raczej nie będę sięgał. Dotychczas czytałem trochę Dostojewskiego, Gogola, Czechowa i zniechęciłem się to literatury rosyjskiej. Dzięki książce G. Kozyry zrozumiałem „dlaczego”. Bo za dużo tam pesymizmu, nie tylko ludzkiego, ale i metafizycznego, który szczególnie mnie odpycha.

Skomentuj