Wydawnictwo Nowy Świat

każda książka to nowy świat

 

Kochana Stefo – Amela Einat

 
2014
ISBN 978-83-7386-566-2
Liczba stron: 120
Format: A5

„Kochana Stefo” to poruszająca historia Stefanii Wilczyńskiej – wychowawczyni i pedagoga, współzałożycielki Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie i współpracownicy Janusza Korczaka, zamordowanej razem z nim i ich podopiecznymi w Treblince.

Stefa trzymała w drżącej ręce żółtą kartkę papieru, wyrwaną z małego bloku listowego. Te kilka wyrazów przeczytała wielokrotnie, powtarzając szeptem słowa, których nigdy dotychczas nie usłyszała, choć przez wiele lat marzyła, że tak się kiedyś stanie. Jej czarne oczy wypełniły się łzami, które tłumiła w sobie przez lata. Nie potrzebowała już niczego więcej, aby zrozumieć, co powinna zrobić. „Trudno nam bez Ciebie. Wracaj, proszę”. Było to jedyne zdanie, jakie pojawiło się po słowach powitania w liście, a na dole widniał podpis znany tylko jej: „Henryk” oraz data: „2 czerwca 1939”. Kilka minut później zakomunikowała w sekretariacie kibucu o swoim wyjeździe, a pod koniec tygodnia była już na pokładzie statku, w drodze powrotnej do domu dziecka w Warszawie.

AMELA EINAT – urodzona w Izraelu (1935), matka trojga i babcia sześciorga. Naukowiec, doktor psychologii wychowawczej, wykładowca i edytor. Autorka około 50 książek, zarówno naukowych, jak i literatury dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jej prace były tłumaczone m.in. na angielski, arabski, polski, rosyjski, serbski. Jej powieści dla dorosłych i młodzieży były wystawiane w izraelskich teatrach. Amela Einat jest laureatką nagrody premiera Izraela w dziedzinie literatury i nagrody Hadassa w dziedzinie literatury dla dzieci.


Tu kupisz 10% taniej!

Podziel się:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
 

Brak komentarzy do “Kochana Stefo – Amela Einat”

 

Skomentuj