Strona główna » Omar Sangare - Otello » Omar Sangare – Otello (odc. 23)

Omar Sangare – Otello (odc. 23)

W scenie 1 aktu IV Otello czyta list przesłany przez Dożę i dochodzi do przekonania, że oto właśnie tajemnica małżeńskiej zdrady staje się powszechnie znana. Wzywano go do Wenecji. Bez podania przyczyny. Przyczyny domyślał się fałszywie. Wtedy to, kierowany rozpaczą, publicznie uderzył Desdemonę. Jego świadomość popadła w niewolę chaosu chorych zmysłów. W takim stanie mógł podejrzewać Brabantia o spisek z Dożą. Z każdą chwilą pogrążał się w nierównym starciu z samym sobą.
Pogłębiało się w nim schizofreniczne rozdarcie. Nie zdołał uciec, jak kiedyś przez pustynię, skaliste zbocza, fale morza. Jego największy wróg był obok, wciąż i nazbyt blisko. Zazdrość, ta zielonooka bestia siedziała mu na karku, utrudniała oddech, zatruwała myśli i paraliżowała serce.

Otello:
Tę chustkę, tak mi drogą, dar ode mnie –
Dałaś Cassiowi.

Desdemona:
Na zbawienie duszy
Przysięgam: nie, to nieprawda! Zawezwij
Jego samego i spytaj wprost.

Otello:
Strzeż się
Krzywoprzysięstwa, duszko, leżysz w końcu
Na łożu śmierci.

Akt V, sc. 2

Otello nie wezwał Cassia, bo ten, zgładzony w intrydze Iagona, już nie żył. Zginął i Rodrigo, który także nie zdążył donieść o knowaniach adiutanta. Otello został z Desdemoną w sypialni, w ciszy przepełnionej kłamstwem, miłością, bólem. Nie czekał już dłużej. Nie potrafił. Zamknął usta Desdemony. Usta, które jeszcze przed chwilą mówiły prawdę. Mówiły – kocham cię. Później już tylko pustka, później dramatyczna samotność, w której Otello, być może, spróbowałby podźwignąć się raz jeszcze. Morderstwo żony było szaleńczą próbą ucieczki od hańby – tak to rozumiał. Była to histeryczna próba przetrwania.

Otello:
Oszukiwała mnie, jak nieraz woda
Łudzi czystość.

Akt V, sc. 2

Prawdziwie ostateczny cios wisiał jeszcze nad nim jak fatum; cios przecinający powłokę sfery złudzeń. Do komnaty wdarła się służąca Emilia. Zobaczyła ponurą zbrodnię i odsłoniła prawdę podłości swojego męża. W ataku złości wyznała historię chusteczki, którą znalazła i oddała Iagonowi. To nie Desdemona, ale Iago zatroszczył się o to, aby talizman miłości trafił do rąk Cassia. Prawda nadeszła jednak zbyt późno. Desdemona leżała martwa.

Omar Sangare - Otello

Brak komentarzy do wpisu “Omar Sangare – Otello (odc. 23)”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)