Strona główna » Rafał Wojasiński - Stara » Rafał Wojasiński – Stara (odc. 15)

Rafał Wojasiński – Stara (odc. 15)

Część II

I

Nie mogłem już robić na drodze i pilnować barakowozu. Szef powiedział jednak, że mogę w nim jeszcze być. Zostałem w barakowozie pod pałacem, gdzie skończyła się robota na drodze.

Wracam do różnych światów i czasów. Dzięki Bogu oczywiście. Nikt nie naruszy więc mojej wspaniałości.

Siedziałem do późna w nocy i nie mogłem spać. Kiedy pracowałem w firmie budującej drogi, nie miałem takiej pustki. Teraz muszę sobie z nią poradzić, patrzyć na nią. Noc była zimna, ale nie paliłem w piecyku. Wiele razy złapałem się na tym, że opowiadam pewne rzeczy na różne sposoby, wszystko się zmienia w moich opisach. Myślałem tej nocy też o Starej. Wzięła pieniądze i zaczęła do mnie mówić; uznała znowu moje życie. I co ja mam powiedzieć o Bogu w tej sytuacji; walą się przy tym katedry, które oglądałem w albumach, walą się rzeźby, obrazy; jedyne co zostaje, to jacyś ludzie, których widuję w snach albo w rzeczywistości. Ludzie żywi lub martwi, głupi lub mądrzy.

Mam teraz więcej czasu. Czas to dla mnie możliwość podziwiania, zachwytu, chociaż jednocześnie odbiera godność. Można jednak się trzymać, mówiąc o Bogu, albo o świętych wizerunkach z kościoła.
Tej pierwszej nocy, kiedy robiło się coraz zimniej, już musiałem skądś wiedzieć, że Stara przestaje mnie lubić. Bóg może kazać człowiekowi umrzeć bez śladu, tak jakby się nie urodził. Człowiek może nic nie wiedzieć i nic nie znaczyć. Co znaczą w takim razie ci, którzy wiedzą bardzo dużo? Może odbierają sens tym, którzy nic nie znaczą, czyli też sobie i wszystkim. Sens tego, że się jest, nie może polegać na tym, że się jest kimś, kto dużo wie. Nikt przecież nie wie, co robi Bóg. Ludzie nie wiedzą na czym polega wielkość człowieka, nie została ta rzecz Dana; dlatego tak dobrze czuję się w tym barakowozie. Nie ma co wyjaśniać wielu rzeczy, bo nie będą ich rozumieć. Rozumienie należy do małej ilości ludzi, do bardzo małej.

Rafał Wojasiński - Stara

Brak komentarzy do wpisu “Rafał Wojasiński – Stara (odc. 15)”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)