Strona główna » Rafał Wojasiński - Stara » Rafał Wojasiński – Stara (odc. 12)

Rafał Wojasiński – Stara (odc. 12)

Niosłem siatkę z zakupami do miejsca, gdzie mieszkałem. Wtedy zaczęło coś mnie boleć. Ból chodził po całym ciele i został w nodze. Musiałem iść wolniej, żeby dojść. Poszedłem do pomieszczenia, w którym żyłem. Zjadłem, co miałem i usiadłem na krześle. Moje obrazy kupują ludzie, piszą o nich w gazetach. Stara dowiedziała się o wszystkim i zaczęła mnie szukać. Czekam na nią, jak na śmierć. Wyczuła pieniądze, więc węszy, żeby ściągnąć je ze mnie. Dobrze wie, że mi są niepotrzebne. Ma rację, ma świętą rację.

Zbiorę wszystkie pieniądze i zaniosę jej. Dam jej wszystko, co zarobiłem. Pójdę do niej z tymi pieniędzmi. Lubię drogę z tego miejsca do domu Starej.
Teraz wiem, dlaczego człowiek musi umrzeć, dlaczego jest nikim i jedyne, co warto, to okraść go, albo żeby wszystko dał.

Dobrze, że w końcu doszedłem do rozumu. Dzięki temu wiem, że nie chodzi o cokolwiek, że nie chodzi o coś.

Wiem, że świat istnieje dzięki Starej.

Część II

I

Nie mogłem już robić na drodze i pilnować barakowozu. Szef powiedział jednak, że mogę w nim jeszcze być. Zostałem w barakowozie pod pałacem, gdzie skończyła się robota na drodze.

Wracam do różnych światów i czasów. Dzięki Bogu oczywiście. Nikt nie naruszy więc mojej wspaniałości.

Siedziałem do późna w nocy i nie mogłem spać. Kiedy pracowałem w firmie budującej drogi, nie miałem takiej pustki. Teraz muszę sobie z nią poradzić, patrzyć na nią. Noc była zimna, ale nie paliłem w piecyku. Wiele razy złapałem się na tym, że opowiadam pewne rzeczy na różne sposoby, wszystko się zmienia w moich opisach. Myślałem tej nocy też o Starej. Wzięła pieniądze i zaczęła do mnie mówić; uznała znowu moje życie. I co ja mam powiedzieć o Bogu w tej sytuacji; walą się przy tym katedry, które oglądałem w albumach, walą się rzeźby, obrazy; jedyne co zostaje, to jacyś ludzie, których widuję w snach albo w rzeczywistości. Ludzie żywi lub martwi, głupi lub mądrzy.

Rafał Wojasiński - Stara

Brak komentarzy do wpisu “Rafał Wojasiński – Stara (odc. 12)”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)