Strona główna » Manula Kalicka - Gdzie jest głowa Emily Kaye? » Gdzie jest głowa Emily Kaye? (odc. 14)

Gdzie jest głowa Emily Kaye? (odc. 14)

„Dziennik Kujawski” napisał: ,,Hrabia Mielżyński mimo wyroku uwalniającego należy do ludzi minionej przeszłości”.
Wydawałoby się, że tak będzie w istocie, a hrabiego czeka śmierć cywilna, tym bardziej że był bojkotowany przez prawie całe ziemiaństwo wielkopolskie powiązane ze sobą ściśle więzami rodzinnymi, a jego kariera polityczna legła w gruzach.
Ale tak się nie stało.
Maciejowi Mielżyńskiemu udało się odbudować zarówno swoją pozycję społeczną, jak i życie rodzinne.
Wybuchła pierwsza wojna światowa.
Hrabia zgłosił się na ochotnika do armii niemieckiej i walczył na obu jej frontach. Potem był oficerem łącznikowym w Legionach. Przez ostatnie dwa lata wojny stacjonował w Berlinie, gdzie w 1918 roku poślubił córkę tureckiego dyplomaty Viktorię Adutt. Miał z nią dziecko, córkę Sybillę.
W okresie wojny z bolszewikami ponownie wstąpił do wojska; w czasie zawierania traktatów pokojowych był członkiem międzynarodowej komisji ustalającej granice Polski.
W 1921 roku został awansowany do stopnia pułkownika i był jednym z organizatorów plebiscytu na Śląsku, a później naczelnym dowódcą III Powstania Śląskiego.
Został odznaczony medalem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz szeregiem innych odznaczeń, zarówno cywilnych, jak i wojskowych.
Bojkotowany w Wielkopolsce, nabył majątek Gołębiewko pod Tczewem i zamieszkał tam z wraz z rodziną.
Związany z ziemią śląską pełnił szereg zaszczytnych godności honorowych, przeważnie w organizacjach kombatanckich. Gdy wybuchła II wojna światowa, przeniósł się najpierw do Warszawy, a później do Wiednia, gdzie opiekował się nim, już starym, jego były dowódca z okresu służby w wojsku niemieckim.
Pozostawał tam pod nadzorem gestapo aż do swojej śmierci w roku 1944.

Tak więc, co rzadko się zdarza, historia krwawej zbrodni miała optymistyczne zakończenie w godnym i pięknym życiu jej sprawcy.

(Opr. na podst. Pitawala Wielkopolskiego Stanisława Szenica)

Manula Kalicka - Gdzie jest głowa Emily Kaye?

Brak komentarzy do wpisu “Gdzie jest głowa Emily Kaye? (odc. 14)”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)